žena v červeném

Tajemství ženského ženšenu aneb jak mi andělika pomohla nepřijít o všechnu krev

Tuhle bylinku jsem až do svých 46 let vůbec neznala. A musím přiznat, že mě uchvátila. Nedám na ni dopustit. Pomohla mi zbavit se anemie a necítit se unavená. Používám ji jak ve formě homeopatika, tak i jako tinkturu připravenou z kořene.

Když mi bylo tak 47 let, začal se můj menstruační cyklus dost měnit. Krvácení přicházelo nepravidelně, stále častěji, někdy cyklus trval jen 19 dní, jindy byl zase dlouhý. Krvácení bylo hodně silné, plné tmavých sraženin. Gynekolog mě na prohlídce ujistil, že jsem v pořádku, zdravá, že to souvisí s hormonálními změnami, prostě menopauza klepe na dveře a tak se teď několik let nemám znepokojovat, že nic nebude jako dřív.

Tak jsem se tím tedy netrápila. A krvácela jsem stále častěji a víc. Jenže pak jsem změnila praktickou lékařku a ta mě poslala na kompletní krevní testy. Ukázalo se, že mám strašně málo červených krvinek. A když, tak samé maličké, nedozrálé. Prostě těžká anemie.

Hodnoty byly takové, že se paní doktorka bála, kdy zkolabuji úplně. Moje tělo na to ale bylo dlouhodobě zvyklé, a tak jsem zvládala normálně fungovat, pracovat, starat se o rodinu, psa, chodit do přírody, běhat… Jen do kopců mi to vůbec nešlo, funěla jsem jak mašina a vztekala se, proč to neběhá jako dřív.

Teď už mi bylo jasné, kde leží příčina. Jenže co s tím? Jakožto přívrženec přírodního léčení jsem odmítla jít na infuzi, také mi bylo proti mysli začít užívat hormonální substituci, a stejně tak jsem nesouhlasila s operací, při které by mi odstranili dělohu i oba vaječníky. Tohle všechno jsem odmítla.

Chtěla jsem najít cestu, která by byla v souladu s tím, čemu dlouhodobě věřím. A tak jsem začala užívat železo ve formě doplňků, a k tomu Ferrum phosphoricum ve formě tkáňové – biochemické soli. To jsou homeopatika, která jednak železo doplňují (ale při těžké anemii sama o sobě na takový stav většinou nestačí), napomáhají skvěle tomu, aby se železo v těle dobře vstřebávalo, a zabraňují trávicím problémům, které při užívání železa hodně lidí má.

Takže mé červené krvinky se začaly pomalu obnovovat, krevní obraz se zlepšil. Ale krvácení bylo pořád stejně nepravidelné a silné, a to bylo třeba změnit. Zásadně mi v tom pomohl lék, který se vyrábí z kořene Anděliky čínské, a to jak ve formě homeopatik, tak ve formě bylinné tinktury. Kombinovala jsem je oba.

V čínské medicíně se Andělika sinensis využívá už tisíce let, nazývá se dang-gui, nebo také ženský ženšen. Skvěle pomáhá právě ženám v menopauze. Upravuje nepravidelnou nebo příliš silnou menstruaci, zmírňuje menstruační bolesti. Dobře funguje proti návalům horka a celkově podporuje hormonální systém. Stimuluje zdravou produkci progesteronu, jehož aktivita se v menopauze snižuje. Pomáhá také proti vysychání a ztenčování vaginální sliznice.

Zároveň stimuluje krevní oběh a působí relaxačně na svaly. Ženský ženšen se Andělice říká proto, že velice posiluje ženský organismus, a to hlavně krvetvorbu, podporuje příjem železa, tím pomáhá proti velké únavě, je výborná na různé stavy anemie. Pomáhá i při nespavosti, úzkostech, depresích nebo zvýšeném padání vlasů.

Dá se říci, že Andělika rozproudí zase v těle i v duši šťavnatou ženskou energii, pomáhá tomu, aby žena dokázala zase více zlehka plynout životem a necítila všechny úkoly běžného dne jako břemeno.

Musím přiznat, že tohle snazší plutí životem jsem na sobě začala pozorovat při jejím užívání i já. Najednou bylo vše více v pohodě. S větším klidem. A za to ji mám prostě ráda. Když začnu být hodně unavená, nebo mám silnější krvácení, jako první sahám právě po Andělice.

Jsem rodinná homeopatka a již víc než 10 let provázím své klienty na cestě ke zdraví a klidné mysli. Umím vybrat homeopaticky lék, který pomůže vaší životní síle navrátit se do rovnováhy a zdraví. Kromě homeopatik nabízím i velkou dávku přijetí, laskavosti, naslouchání a terapeutické podpory. Příběh o mé cestě k homeopatii si můžete přečíst zde.