Dětská žárlivost: 3 různé scénáře a homeopatika, která pomůžou.

Žárlivost mezi sourozenci je žhavé téma v mnoha rodinách. A netýká je jen dětského věku. Když své děti nenaučíme, jak se s ní popasovat, může je provázet celý život. Ruku na srdce, často se skrývá i na dně duše mnohého dospěláka. Já, když k sobě budu upřímná, tak bych jí tam také někde kus našla.

Sama jsem mámou dvou dnes už skoro dospělých dětí. A žárlivost se nás rozhodně něco natrápila. To i kvůli ní jsem kdysi dávno začala objevovat taje homeopatie.

Chci vám ukázat, jak různě můžou děti k žárlivosti přistupovat, jaké reakce u nich přítomnost mladšího sourozence může vyvolat, a hlavně vám chci doporučit 3 účinné homeopatické léky, které můžou v takovém případě pomoci. Pojďme se na ně podívat.

Strategie první – budu nejmilejší a nejroztomilejší holčička (nebo kluk)

Tenhle přístup, jak se vypořádat s tím, že v rodině přibylo další dítě a rodiče tu nejsou už jen pro mě, reprezentuje v homeopatii lék Pulsatilla. Pulsatila je ve zdravé podobě milou, něžnou, příjemnou holčičkou nebo klukem. Je hodně mazlivá, má ráda hlazení, dotek, chce se chovat, sedět vám na klíně. Je hodná, poslušná, milá, sladká, takový mazlíček. Moc se nevzteká. Před cizími se nejdřív chvíli stydí, ale pak je přátelská a družná.

Jak Pulsatila žárlí?
Na rodiče bývá hodně vázaná, brečí, když máma odejde, nebo ji nechá s babičkou, chce být pořád s ní. A tak je pro ni samozřejmě problém, když se narodí bráška nebo ségra. O to víc se snaží být hodná, poslušná, dělat radost, být roztomilejší než bráška. Bude se mazlit, maminku objímat a ukazovat, jak moc ji má ráda. Taky si může hrát na miminko, chovat se najednou jako mladší, šišlat, nebo o něj bude s maminkou pečovat, ale trochu násilnicky.

Někdy umí být pěkně manipulativní. Po dobrém způsobu si dokáže vydobýt, to co chce ona, má vás zkrátka na háku. Dlouho si to ani nemusíte uvědomovat, že se vlastně všechno řídí podle ní.

Nemoci a fyzické projevy jsou typické pro děti Pulsatilla
Pulsatillu poznáte podle toho, že má často nudli u nosu. Trpí na rýmy, kašle a nachlazení. Špatně usíná, protože má večer nos ucpaný, přes den jí z něj spíš teče. Kašel mívá spíš vlhký, produktivní. Můžou ji bolet i ouška, trpívá na záněty středního ucha. Nebo také na onemocnění spojená s červenými vyrážkami.

Pro Pulsatillu je typické, že se její příznaky různě mění a stěhují. Charakteristickým slovem je pro ni proměnlivost.

Jak jí není dobře, je rozmrzelá, plačtivá a chce se mazlit, nosit a chovat. Utěšování a pozornost jí dělá moc dobře. A konečně má pozornost mámy jen pro sebe!

Strategie druhá – chci být nejlepší, aby si mě všimli a ocenili, jak jsem dobrá

Tady chci mluvit o léku Calcarea sulfurica. Takové dítě opakovaně zažívá konflikty při prosazování své vůle, chtělo by, aby bylo vždy po jeho. Bere to jako automatické, že to tak bude. A z toho vyplývá, že žárlivost je jeho velkým problémem. Hodně touží po ocenění, aby rodiče viděli a dali najevo, že je dobrá, že se jí něco povedlo. Chce být pochválená.

Taky umí být paličatá, neústupná. Nebo má naopak strategii, že ze sebe dělá chudinku, a pořád si stěžuje. Stěžování je pro ni typické. Je v ní zároveň trocha nejistoty, ale taky dost egoismu. Protože chce být dobrá, tak se často soustředí na školu, učení, čte, aby dokazovala, že je šikovná, chytrá, ukazuje ráda, co umí a je za to ráda pochválená. Chce být důležitá a má ráda pozornost.

Kritiku špatně snáší, to se rozčílí a zabejčí, nebo se urazí. Sourozenec jí vadí, překáží a svoji nespokojenost dává okázale najevo. Protože je zároveň pragmatická a praktická, tak jde na to třeba tak, že si pozornost snaží získat, koupit, vydobýt. Má ráda penízky a hmotné výhody, dárky. Anebo dává dárky ostatním a chce si pozornost koupit.

Když je starší, tak je pro ni hodně důležité oblečení a vzhled. Má ráda, když jí rodiče kupují dárky a oblečení. Její žárlivost se projevuje hodně slovně, pořád si na sourozence stěžuje.

Tělesné problémy calcarey sulfuriky:
Calcarea sulfurica často trpí na různé vyrážky na kůži, hnisání, pupínky, akné, nebo impetigo. Když má rýmu, tak už víc zahnisanou, se žlutým či zeleným hnisem. Rýma se může přestěhovat i do očí, může mít zánět spojivek. Pokud dostane kašel, bude hodně vykašlávat hleny, může mít bronchitidu, až zápal plic.

Konstitučně je spíše robustnější, plnější postavy, ráda jí, hlavně sladká, mléčná nebo tučná jídla. Mívá sklon k tloustnutí, což špatně nese.

Strategie třetí – získám si pozornost po zlém

Tenhle přístup nacházíme u homeopatik s tajemným názvem Hyoscyamus. Je to lék, který je mnohem prudší a agresivnější, než byly předchozí dva. Z žárlivosti umí ublížit. To proto, že ho to vevnitř v dušičce hrozně bolí, cítí se zrazen, ublížen. A tak tu bolest umí udělat taky. Může praštit sourozence a může ve vzteku praštit mámu. Dělá scény, vzteká se. Přitahuje si hodně pozornosti, ale na rozdíl od Pulsatilly přesně obráceným, negativním způsobem.

Nevadí mu, že se máma rozčiluje a křičí, i to je nějaká pozornost. Udělá všechno natruc přesně opačně, než by měl. Dokáže křičet zlé věci, mluvit sprostě. Chce šokovat. V tomhle homeopatiku je něco temného, černého, trošku děsivého. Může v sobě ukrývat nějaké trauma, ublížení. Nebo se tak cítit.

Když je v pohodě, vypadá to spíš jako legrace nebo šaškování. Takovým zvláštním znakem je, že někdy se tyhle děti jako malé rády svlékají, běhají nahaté. Anebo rády sahají na maminku, třeba jí najednou sáhnou na prsa. Nevědomky, nebo tím chtějí trochu provokovat. Obecně je pro ně typické, že se rádi všeho dotýkají. A že šaškují a provokují.

Jak žárlí Hyoscyamus
Když žárlí, umí být tak trochu zákeřní. Ublížit skrytě, aby to máma neviděla. Nenápadně. Ale o to víc. Nebo šokovat, překvapit, zranit. Je v nich něco nevyzpytatelného. Jejich touha po lásce je neukojitelná. Pozornosti a lásky od mámy nikdy necítí dost. Vůbec si nevěří. A nevěří ani druhým.

Jak se projevuje Hyoscyamus na zdraví a tělesných příznacích
Pro Hyoscyamus je typický silný, spíše suchý dunivý kašel, a to hlavně v noci, večer při usínání, kašel co děti budí ve spaní, záchvatovitý. Obecně mají problém s usínáním, večer jsou totiž plné energie a nechce se jim do postele. V noci se můžou budit, mít noční můry. Ze spaní můžou skřípat zuby. Také si často koušou si nehty.

Hyoscyamus má vliv na nervový systém a proto se může projevovat různými tiky nebo zvláštními gesty. Někdy mají problém s nočním počůráváním, i u starších dětí. Také se může projevit jako šilhavost.

Takže když to na závěr srovnám:

Pulsatilla chce být hlavně milovaná, omotá si maminku láskou, je hodná, všechno splní, ještě víc se chce mazlit, vyleze vám na klín, hraje si taky na miminko.

Calcarea sulfurica chce být pochválená a oceněná. Stále si stěžuje, ona má přece právo na to, aby bylo po jejím. Je praktická, pragmatická a jde na to vědátorsky, výhody si kupuje. Utřela jsem ti nádobí, hraj si se mnou. Nebo taky: já jsem lepší ve čtení, tak si s ní nečti, jen se mnou.

Hyoscyamus jde na to tak trochu zákeřně. Abyste jeho pomstu neviděli. Tajně praští. Tajně bráchovi připlácne polštář na hlavu. Upozorňuje na sebe, klidně negativně, dělá věci, aby vás šokoval, a museli jste se mu věnovat. Nevadí, že mu nařežete. Ale má vaši pozornost. Vevnitř je velký pocit zrady a ukřivdění.

Kdy sourozeneckou žárlivost řešit pomocí homeopatik?

V každém zdravém sourozeneckém vztahu je trochu boje. Vztah mezi sourozenci děti učí, jak to chodí ve společnosti. Se svým sourozencem prožívají a učí se zvládat situace, které pro ně budou vzorem chování k ostatním. Ve škole ke spolužákům, ke kamarádům, později ke kolegům. Učí se, jak se vypořádat s problémy a náročnými situacemi.

Se sourozencem můžou prožít to, co s námi rodiči ne. To sourozenec dá dítěti pravdivé zrcadlo, co si může dovolit a co ne, dokáže se s ním poprat, učí ho stát si za svým, vyjednávat o věcech. Nesnaží se tak jako rodič, chovat se vždy hezky. Když se mu něco nelíbí, klidně ho praští, nebo mu sebere hračku.

Ideální je, když dětem necháte v sourozeneckém vztahu jejich prostor, aby oni si to sami vykomunikovali, a my rodiče jim jdeme příkladem, aby to bylo se vzájemným respektem.

Určitě jsem tímto článkem nechtěla říct, že všechny případy žárlivosti máte řešit homeopatiky. Za mě je dobré vědět, že si tak můžete pomoci, zejména v těchto situacích:

  • dítě se náhle chová jinak, uzavírá se, stahuje do sebe
  • sklouzlo vývojově zpátky – v řeči, projevech, mluvení (šišlání, počůrávání)
  • mezi sourozenci probíhá zjevné nebo skryté ubližování
  • objeví se problémy spojené s nějakým tělesným symptomem – jako je třeba počůrávání, noční záchvaty kašle, špatný spánek, problémy s nočním buzením, koktání, nějaký tik, častá nemocnost.

Zde uvedená 3 homeopatika také nejsou zdaleka jedinými homeopatickými léky, které pomáhají na projevy žárlivosti. V homeopatii máme takových pomocníků mnoho. Můžete se těšit, že příště napíšu třeba o některém dalším. Ale tyto 3 patří pro mě k těm nejčastějším, které ve své praxi pro děti používám. A vím, že pomáhají.

Jsem rodinná homeopatka a již víc než 10 let provázím své klienty na cestě ke zdraví a klidné mysli. Umím vybrat homeopaticky lék, který pomůže vaší životní síle navrátit se do rovnováhy a zdraví. Kromě homeopatik nabízím i velkou dávku přijetí, laskavosti, naslouchání a terapeutické podpory. Příběh o mé cestě k homeopatii si můžete přečíst zde.