Homeopatika pro štěně, které odmítá spát samo

Nedávno jsme si pořídili štěně. Je to takový mazlík. Malé stvořeníčko – psí kluk, který jen co se probudí, má tolik energie, aby všechno zkoumal, očuchával, prošmejdil každý koutek v bytě… Je tak akční, a přitom sladký, mazlivý, prostě mi z něj srdce jásá…

Je to v mnohém podobné, jako bychom si do rodiny pořídili miminko. Musíme si na sebe postupně zvykat. Atrey, tak se jmenuje, sebou do naší rodiny přinesl úplně jinou energii, než měl náš předchozí pes. To už byl důstojný a trochu tvrdohlavý psí dědeček, se kterým jsme šli životem skoro 15 let. A za tu dobu jsme byli navzájem tolik sžití. On měl přečtené nás, a my jeho.

Atrey je úlně jiný. Zdá se, že je to pejsek docela sebevědomý, velmi zvědavý a společenský. A vitální, běhavý. Jak by ne, je to Jakc Russel Teriér, a ti mají běhání v popisu práce. Taky jméno dostal podle odvážného hrdiny – když jsme ho viděli, vybavili jsme si Atreye z Nekonečného příběhu, který měl za úkol zachránit svět říše Fantazie.

Pejskové v parku Atreye hodně moc zajímají. Mnohdy mnohem víc než my, jeho „lidská smečka“. Takže ho pomalu musíme učit, aby slyšel na své jméno, aby uměl přijít na zavolání, rozuměl základním povelům. Vím, že to bude ještě trvat. Však na to máme spolu spoustu času…

Ale to hlavní, o co bych se chtěla dneska s vámi podělit, je moje čerstvá zkušenost s homeopatiky, a hned trojí doporučení, které se může hodit nejednomu pejskaři. Možná i rodiči. Protože se psími miminky to může být hodně podobné, jako s těmi lidskými.  

To bylo tak. Doma Atrey během prvních pár dní pochopil, že jeho místo na noc je v pelíšku v domácí kleci, a sám si tam večer zalézá. Budí se až ráno. Na víkendy jezdíme pravidelně na chalupu. Tam jsme mu zařídili úplně stejný pelíšek. A když jsme ho na noc do něj dali a odešli do ložnice, následovalo děsné kňučení a naříkání.

Zkoušeli jsme různé přístupy. Vrátili jsme se, uklidnili ho a pak zkusili odejít znovu. Zkusili ho nechat vykřičet. Mazlili se s ním, více ho další den unavili, dali mu oblíbenou hračku. Nic nepomohlo.

Nakonec jsme si dali matraci s peřinou k němu do kuchyně, aby na noc nebyl sám. Takto jsme to postupně zkoušeli několik víkendů. Bez většího posunu. Doma spal Atrey bez problémů a bez kňučení krásně celou noc sám, ale na chalupě to prostě nešlo.

A tak jsem si vzpomněla na homeopatika. Vždyť je to podobný problém, se kterým se na mě obracejí rodiče malých dětí, a těm homeopatika na potíže se spánkem krásně zabírají, tak proč by neposloužily i štěněti?

První lék, který mě napadl, byl PHOSPHORUS. A taky jsem ho hned s úspěchem použila. Atrey se uklidnil a zbytek noci strávil klidným oddychováním ve svém pelíšku, spal sám a vzbudil se až ráno. Takže jsem se mohla krásně vyspat.

Použila jsem Phosphorus v potenci C30. Jsou to homeopatika, která se hodí pro velmi čilé, zvídavé, společenské zvířátko. Phosporus je přátelský, společenský, upovídaný, zajímá se o ostatní a má spoustu energie, do všeho je „hr“… Aktivity dělá naplno, ani při tom nepozná, že je unavený. Energie mu pak může hodně rychle zmizet. Najednou nemá žádnou, ale už je tak přetažený, takže nedokáže usnout nebo v klidu odpočívat.

Phosphorus má také spoustu strachů. Ze tmy, z neznámého, nechce být sám. Proto je pro něj těžké usínat v tmavé místnosti, navíc pokud jsou tam třeba i zvuky, které nezná, slyší různé kroky od vedle, vrzání… To ho děsí, pláče a nechce být sám. Phosphorus je také velmi soucitný a může se bát o ostatní členy domácnosti. Aby ve tmě nezmizeli. Aby se jim něco nestalo. Prostě je má rád, a tak trochu na nich může být závislý.

Další lék, který vás může napadnout, že by stál určitě za vyzkoušení, je BELLADONNA. Belladona je velmi akční, aktivní, přes den se nezastaví, vleze do všech koutů, a její energie večer ještě přibývá. Prostě malý hyperaktivňák.

V noci Belladonna často trpí zlými sny a nočními můrami. Něco ji probudí, ze sna křičí, nemusí se ani vzbudit, neklidně sebou hází. Její spánek je neklidný, a proto se může bát usnout. Také jí vadí přemíra externích vzruchů – ruší ji světlo, zvuky, chce mít úplný klid, ticho a tmu.

Zvířátka typu Belladonna můžou mít hodně nápadné oči, jsou výrazné a můžou se jim někdy zvětšit zornice. Belladonna mívá také výrazný vztah k vodě, buď ji miluje, anebo z ní má strach. Je hodně hravá, šaškuje, předvádí se a směje. Ráda se schovává, a tak zvířátka i malé děti tohoto typu rádi hrají na honěnou nebo na schovávanou. A taky jsou velmi přítulná, ale jen když oni sami chtějí. Jinak vás kousnou, nebo vám utečou.

V porovnání s Phosphorem je v ní ale i něco temného, náhlého, prudkého. Je to lék, který se úspěšně dá použít na vysoké horečky, problémy, které se objeví náhle a rychle. Je pro ni typické zarudnutí, bolesti, zejména hlavy, které jsou často tepavé.

A poslední homeopatika, která chci dnes doporučit na problémy s usínáním štěňat, jsou kuličky s názvem PULSATILLA. Od předchozích dvou léků ji snadno poznáte. Je totiž velmi přítulná, mazlivá, jemná, milá a spíše submisivní. Určitě má jemnější energii než Belladonna nebo Phosporus. Domácí mazlíček Pulsatilla je vždycky hodně blízko své paničky, rád se chová a hladí.

Mezi ostatními štěňátky ho poznáte tak, že je ochoten se podřídit a ostatním klidně ukáže své bříško, třeba při hře se překulí na záda. V téhle poloze – na zádíčkách s rozvaleným bříškem – i někdy spí. Pulsatilla se od svých páníčků nechce oddělit, je to takový malý závislák, a tak před spaním kňučí, protože nechce být sama. O samotě je spíš nejistá a od svých lidí potřebuje tolik, tolik lásky.

Je to častý lék nejen pro štěňátka, ale i malé děti. Vůbec, když si mé dnešní vyprávění převedete do dětského světa, s úspěchem můžete tahle homeopatika použít nejen pro štěňátka, ale i pro malé děti. V tom je to krásné, že homeopatika dobře pomůžou všem, jen když správně odhalíte, v čem je problém.

Jsem rodinná homeopatka a již víc než 10 let provázím své klienty na cestě ke zdraví a klidné mysli. Umím vybrat homeopaticky lék, který pomůže vaší životní síle navrátit se do rovnováhy a zdraví. Kromě homeopatik nabízím i velkou dávku přijetí, laskavosti, naslouchání a terapeutické podpory. Příběh o mé cestě k homeopatii si můžete přečíst zde.